07.03.2020 - 01.07.2020

Dovolujeme si vás pozvat na výstavu Česko v Arktidě / Arktida v Česku, která bude v kupeckém krámku Domu Štěpánka Netolického k vidění od 7. března do 1. července 2020.

Výstava je znovuotevřena od 12. května.

Putovní výstava představí úspěchy severských a českých vědců při výzkumu Arktidy, společné česko-arktické kulturní a vědecké aktivity v Česku a v Arktidě a historii arktických národů. Návštěvníci tak budou mít jedinečnou možnost poznat specifika arktické kultury.

Panelová výstava bude doplněna fotografiemi z města Tasiilaq ve Východním Grónsku, jejichž autorem je dánský spisovatel a fotograf Ole G. Jensen. Výstava fotografií zobrazuje nejenom dvoutisícové město Tasiilaq a jeho okolí, ale je také portrétem obyvatel celého Grónska. Fotografie zachycují přírodu a každodenní život a kulturu obyvatel, kteří musí čelit extrémním přírodním podmínkám.

Ole G. Jensen

V rámci doprovodného programu k výstavě se uskuteční přednáška cestovatele a překladatele Zdeňka Lyčky – Na lyžích napříč Grónskem. O termínu přednášky vás budeme informovat. Návštěvníci se mohou těšit na vyprávění o čtyřčlenné dánsko-české výpravě, která v roce 2011 napříč grónským ledovcem urazila za 28 dní na lyžích téměř 600 km, a to v nejchladnějším dubnu, který byl kdy v této části světa zaznamenán. Přednáška o cestě bílou pustinou připomíná dobrodružné klukovské výpravy, ale nezakrývá, že i přes dnešní skoro dokonalé zabezpečení může jít o život.