07.03.2020 - 01.07.2020

Sorry, this entry is only available in Czech. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Dovolujeme si vás pozvat na výstavu Česko v Arktidě / Arktida v Česku, která bude v kupeckém krámku Domu Štěpánka Netolického k vidění od 7. března do 1. července 2020.

Výstava je znovuotevřena od 12. května.

Putovní výstava představí úspěchy severských a českých vědců při výzkumu Arktidy, společné česko-arktické kulturní a vědecké aktivity v Česku a v Arktidě a historii arktických národů. Návštěvníci tak budou mít jedinečnou možnost poznat specifika arktické kultury.

Panelová výstava bude doplněna fotografiemi z města Tasiilaq ve Východním Grónsku, jejichž autorem je dánský spisovatel a fotograf Ole G. Jensen. Výstava fotografií zobrazuje nejenom dvoutisícové město Tasiilaq a jeho okolí, ale je také portrétem obyvatel celého Grónska. Fotografie zachycují přírodu a každodenní život a kulturu obyvatel, kteří musí čelit extrémním přírodním podmínkám.

Ole G. Jensen

V rámci doprovodného programu k výstavě se uskuteční přednáška cestovatele a překladatele Zdeňka Lyčky – Na lyžích napříč Grónskem. O termínu přednášky vás budeme informovat. Návštěvníci se mohou těšit na vyprávění o čtyřčlenné dánsko-české výpravě, která v roce 2011 napříč grónským ledovcem urazila za 28 dní na lyžích téměř 600 km, a to v nejchladnějším dubnu, který byl kdy v této části světa zaznamenán. Přednáška o cestě bílou pustinou připomíná dobrodružné klukovské výpravy, ale nezakrývá, že i přes dnešní skoro dokonalé zabezpečení může jít o život.